ТЕМА: “Я інший, а не гірший, і маю право бути собою”
МЕТА: Сприйняття підлітками власної особистості, спрямування на розвиток вміння спілкуватися, конструктивно виражати свої думки і почуття;
сприяти формування почуття власної цінності, позитивного ставлення до життя і усвідомлення доцільності свого існування.
Заняття №1 “Розкажи про себе”
Привітання. Вступна частина.
Організаційна частина:
Керівник групи ознайомлює всіх учасників з принципами роботи групи, ро-бить обставини затишними; характер, атмосфера взаємин у групі пронизана довірою, взаємопідтримкою, взаємоприйняттям, щирістю й відкритістю.
Знайомство.
Кожен з учасників називає своє ім’я і говорить про себе дві правди і одну не-правду, яку інші члени групи повинні відгадати.
Проективне малювання.
Уявіть, що кожен -- окрема країна. Для кожної окремої країни обов’язкові герб і девіз. Кожен з учасників намагається за допомогою малюнку і відповідних слів представити себе, подати важливу інформацію про емоційний стан. Це додатко-вий діагностичний матеріал допомагає виявити думки і почуття автора.
Психогімнастика.
За допомогою долоні кожен з учасників передає один одному свої почуття, ви-кликані даною обстановкою. Після передачі своїх почуттів, члени групи проговорюють, що відчув кожен з них, і що намагався передати іншому. У даному пантомімі виявляються приховані імпульси учасників, допомагає коре-ктувати неадекватні емоції і дає матеріал для встановлення зворотного зв’язку. Дає інформацію щодо стосунків у групі і положення в ній окремих учасників.
Психодрама “Чарівний магазинчик”.
Програвання конфлікту: учасник бере на себе роль тієї особистості, якій дане програвання допомагає зрозуміти його справжні прагнення в житті. Учасник в чарівному магазині купує ту характерну рису, яку бажає, яку прагне, а нато-мість віддає, якої б хотів позбутись.
Психодрама “Злий і добрий чарівник”.
На деяку мить учасник являє себе добрим або злим чаклуном. Виявляються пота-ємні бажання добра і зла.
Ритуал прощання.
Група стає в коло доторкуючись одне до одного руками. При цьому висловлює емоційний стан на кінець заняття.
Заняття №2
Привітання. Вступна частина.
Вправи для емоційної розминки. Вправа “Асоціації із зустріччю”. Учасникам пропонуєтья висловити свої асоціації із зустріччю. Наприклад: “Якби наша зустріч була б твариною, то це був би “собака”.
Уточнення самопочуття кожного.
Розкриття свого емоційного стану: кожен з учнів розповідає, що вони очіку-юють від заняття, та про зміни, які сталися внаслідок попереднього заняття. “Що нового трапилось за цей час?”, “Назвіть одну хорошу і одну погану ро-дію, що трапилась з вами між нашими зустрічами?”, “Що запам’талося з ми-нулого заняття?”.
Вправа « Без маски».
Щира розмова допоможе подивитись на себе збоку, проаналізувати свої вчи-нки та поведінку. Це передумова вашого вдосконалення. Всі учасники поче-рзі без підготовки відповідають або продовжують: “Мені іноді хочеться…”, “Мені подобається коли…”, “Хочеться забути, як…”, “Мене лякає те…”, “У не-знайомому товаристві я…”, “Мені соромно, коли…”, “ Чи задоволенний я со-бою?”.
Групова дискусія.
Зараз ми в невимушеній обстановці (щоб з’ясувати ті чи інші питання) обго-воримо певні проблеми, що турбують вас, а також розглянемо варіанти для вирішення тієї чи іншої проблеми, за допомогою зіставлення тих чи інших пропозицій.
Проблема “Я боюся, в мене страх перед майбутнім…”
Вправа для емоційної розминки “Побажання”
Кожен з учасників висловлює одне одному побажання. Побажання повинно бути коротким, бажано в одне слово. Ви кидаєте один одному м’яч і одно-часно висловлюєте побажання. Той, кому кинули м’яч, в свою чергу, кидає його наступному. Будемо уважними, щоб м’яч побував у кожного і ніхто не за-лишився без бажань.
Підведення підсумків.
Висловлювання учасників по черзі стосовно своїх відчуттів і вражень щодо проведеної роботи. Побажання тренеру та групі.